Böbrek Sağlığımız

Böbreklerin yeterli süzülümü yapmadığı durumlarda tedavi olarak diyaliz ve böbrek nakli işlemleri yapılabilir. Diyaliz geçici bir tedavi yöntemi iken böbrek nakli kalıcı bir tedavi yöntemidir. Böbrek nakli için uygun böbreğin bulunması ve doku uyumunun sağlanması çok önemlidir.

Birkaç farklı teknik ile yapılan böbrek nakli işlemi sonrasında hasta doktor kontrolünde kalabileceği gibi taburcu da olabilir.  Ameliyat izi kalmadan yapılan nakil işlemlerinde hastaya ameliyat sonrası için bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlar verilerek antiviral virüslerin etkin olması önlenir.

Ülkemizde 60 bin böbrek hastası nakil işlemi için beklemektedir. Gönüllü organ bağışçıları ve kadavralardan elde edilen böbreklerin kullanıldığı böbrek nakli işleminde hastaların ilk altı ayı çok önemlidir.

Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Böbreklerin yeterli süzülüm yapmadığı bir hastalık olan böbrek yetmezliği, genetik olarak kalıcı bir hastalık olabileceği gibi hastanın yeteri derece de su tüketmemesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genel olarak yeterli su tüketilmemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde genetik olarak da oluşan böbrekte yetmezlik hastalığının kalıcı tedavi yöntemi nakil işlemi yapılmasıdır. Böbreklerde oluşan böbrek yetmezliğinde idrar ile birlikte hasta protein kaybı da yaşar. Ayrıca idrar içinde yer alan protein nedeni ile idrarda köpüklenme de oluşur.

Hastanın ekstra protein kaybettiği böbrek yetmezliği hastalığında bağışıklık sistemi de buna bağlı olarak güç kaybeder ve hasta bir çok virüsün hedefi haline gelir. Bu nedenle tedavi süreci hastanelerde yürütülmeli ve hasta sağlıklı bir şekilde bakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir