Okey Türleri Nelerdir?

Dünya üzerinde çokça tutkunu bulunan ve hiç eskimeyen bir oyun olan okey 106 adet taş ve 4 tane ıstaka ile oynanan keyifli bir oyundur. Günümüzde sanal ortamda geçerliliğini okey odaları ile sürdüren okey hala mini çaplı esnaf dükkanlarında oynanarak gelenek devam ettirilmektedir. Ençok tercih edilen 101 okey oyunu için www.okeyy.net/101-okey linkine tıklamanız yeterli.

Eskiden köy kahvehanelerinde oynanan, hep bir dördüncü aranan bu oyun kişilerin ilişkilerini de pekiştiren belki civar insanlarının ortaklaşa buluştukları ve iletişim  kurdukları bir oyun haline gelmiştir. İnternet üzerinden daha çok kitleye hitap eden okey bu sayede her yerden iletişim kesilmeden oynanan ve keyifle takip edilen bir oyun olmuştur.

Klasik Okey Nedir?

Okey oyunun bu kadar yenilenmiş teknoloji ile gelen yeni ve farklı konsepte oyun bulunmasına rağmen hala popüler ve istenen bir oyun oluşuna belki anlam verilemese de hala okey plus oynamak imkanı sunan sitelerin varlığı ile de yerini başka bir oyuna kaptıracak gibi gözükmemektedir.

Okey oyununun kendi içerisinde çeşitli dalları bulunur. Kişiler kendilerine uygun olan alandaki okey türünü tercih edebilirler. Klasik Okey’in aksine 34, 51 ve 101 adı verilen okey çeşitleri vardır. 34 okey 3lü perlerin tam ortasında kalan taşların sayılarının toplamından 34 sayısını elde etmek ile oynanan bir okey oyunudur.

101 oyununda ve 51 oyununda ki mantık aynıdır. Perlerin 101’e ya da 51’e eşit olması gerekir. Her ne çeşitte olursa olsun biraz şans biraz da stratejiye dayalı olan bu oyunun sitemiz aracılığıyla keşfedip oynamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir